דף הבית >> חדשות ואירועים >> איכות האויר בכפר סבא

לראשונה בישראל - רשת חיישנים עירונית לניטור זיהום אויר

חברת ראדגרין הישראלית בהסכם ראשון לפריסת רשת חיישנים - עיריית כפר סבא תתקין מערכות לניטור קבוע ומקיף של איכות האוויר

עיריית כפר סבא בהובלת אגף איכות הסביבה עומדת להתקין מערכות מתקדמות באזורים שונים בעיר במטרה לנטר מפגעים סביבתיים וזאת כנדבך נוסף בפעולות אותן מבצעת העירייה במאבק במפגעי הסביבה.

המערכות יותקנו בשלב ראשון כפיילוט ב- 6 מוקדים בשכונות המזרחיות ובמוקד נוסף בשכונות הירוקות. 

ההחלטה על התקנת מערכות הניטור מגיעה על רקע האתגר לנטר בזמן אמת זיהום אוויר וזאת בין השאר כתוצאה משריפות פסולת בלתי חוקיות בשטחים הסמוכים לעיר, זיהומים כתוצאה ממפעלים, כלי רכב ועוד.

מהלך זה הנו מתווסף לשורה ארוכה של צעדים אותם מובילה עיריית כפר סבא בתחומי החדשנות ומערכות עיר חכמה. רשת החיישנים תייצר ותנגיש מידע רב על המצב הסביבתי בשולי ובתוך השכונות הנדגמות בכפר סבא.

המערכות החדשניות והטכנולוגיות לניטור יותקנו בשלב הראשון במרץ 2018 לתקופת ניסיון והרצת מערכות ועם אישורי תקינות ישודר המידע באופן רציף לכלל הציבור.
מדובר על מערכות המורכבות מחיישנים לניטור רציף הנמצאים בנקודת הבדיקה בשטח, ומעבירים את המידע שנאסף בזמן אמת לתוכנה המנתחת את הנתונים ומצויה בשרת בענן. עם קבלת הנתונים וניתוחם, מוציאה המערכת דוחות ובמקרי הצורך שולחת התראות. היתרון של המערכות שנבחרו להתקנה ברחבי העיר נובע משלמות המערכת המפיקה מסקנות והמלצות לפעולה ולא רק נתונים. 

בשלב הראשון החל מחודש מרץ תנטר המערכת: פחמן חד חמצני, תרכובות אורגניות נדיפות וחלקיקים נשימים בגדלים 2.5 ו- 10 מיקרון.  בשלב השני בחודש מאי יתווספו גם החומרים: אוזון, חנקן דו חמצני, גופרית דו חמצנית ומימן גופרתי.

 


 

יצרנית המערכת, חברת "ראדגרין" הנה חברת הזנק ישראלית המפתחת ומייצרת מוצריה בישראל. החברה בוגרת תכנית האקסלרטור של IBM, נתמכת על ידי רשות החדשנות ומשתפת פעולה עם חברות תקשורת מובילות בארץ ובאירופה בנושא עיר חכמה. "ראדגרין" מתייחסת בפעילותה לסביבה בהיבט רחב, כשמערכות החברה מנטרות בנוסף לזיהום אויר גם קרינה ורעש, כאשר לחברה פיילוט משותף עם משטרת ישראל במטרה לצמצם מפגעי רעש.
 

צביקה צרפתי, מ"מ וסגן ראש העיר, "עיריית כפר סבא שמה בראש מעייניה את נושאי הסביבה והקיימות, ופועלת בנחישות אל מול גורמי הממשלה לצמצום תופעת השריפות וזיהום האוויר לרווחת תושבי העיר. על אף הפעילות הרבה שנעשית אל מול גורמי המדינה הממונים על הטיפול בנושא, המפגעים טרם מוגרו ובחלקם אף החריפו. לכן, אנו מקדמים פעולות ייחודיות בזירה המקומית המהווים פתרון מידי לתלונות התושבים". 


 

איתי צחר, מ"מ מנכ"ל העירייה, "אנו פועלים מזה תקופה ארוכה, בשיתוף עם תושבי העיר, לטיפול במפגעי זיהום אוויר אשר מרביתם נגרמים ,לצערנו, מגורמים הנמצאים מחוץ לתחומי העיר כפר סבא. בחרנו בכלי מתקדם ביותר לנטר בעיה זו בצורה רציפה שתאפשר לנו לאבחן את המצב באופן רציף ולהנגיש מידע זה לציבור. אנו מאמינים כי צעד זה בו משולבים יוזמה, חדשנות ושקיפות יקדם את הטיפול העירוני בנושא מרכזי זה אשר לו השפעה על כלל תושבי העיר". 


לפרטים נוספים:
סיגלית מוצפי,
מנכ"לית  0544-735015
sigalit@radgreen.co.il 

 
RADGREEN  •   לפרטים נוספים, צרו עימנו קשר-   דוא"ל: info@radgreen.co.il   •  טלפון: 03-5359935